Poznaj ukryte piękno Fortu nr 44 Tonie

Poznaj ukryte piękno Fortu nr 44 Tonie!

12–13 września 2015 r.

Jakie tajemnice kryje niedostępny na co dzień krakowski Fort nr 44 Tonie? Ta ledwie zauważalna z zewnątrz, wtopiona w otaczający krajobraz, licząca dziesiątki metrów korytarzy, schodów, kazamat, składów i rozmaitych pomieszczeń budowla o spektakularnych rozmiarach jest atrakcją nie tylko dla pasjonatów architektury militarnej, ale również wielbicieli kontaktu z dziką przyrodą.

Podczas dwóch wrześniowych dni Fort otworzy swoje bramy dla zwiedzających. Oprowadzać po nim będzie czterech przewodników – specjalistów i pasjonatów kładących nacisk na różne aspekty: historię Twierdzy Kraków, historię budowy Fortu Tonie, wyposażenie i architekturę forteczną, jej założenia i funkcje, codzienne życie w forcie etc. Oprowadzanie odbywa się w godzinach: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00. Czas zwiedzania: 2 godziny.

Fort Tonie należy do zewnętrznego, pięćdziesięciosiedmiokilometrowego pierścienia umocnień stałych dawnej Twierdzy Kraków. Powstanie Fortu przypada na dwie epoki historii sztuki fortyfikacyjnej. Zbudowany został w latach 1881–1884 i jest jednym z najciekawszych dzieł epoki fortów artyleryjskich. Zmodernizowany został natomiast dwadzieścia lat później, już w epoce nowoczesnych fortów pancernych. Zastosowano tu wtedy między innymi pancerne wieże wysuwalno-obrotowe, niespotykane w naszej części Europy. Obiekt został uszkodzony w 1944 roku. Od tej pory wokół niego wyrósł las, który stanowi dziś ostoję zwierzyny. Obecnie Fundacja Janus prowadzi prace konserwatorskie, które mają doprowadzić do udostępnienia Fortu wszystkim zwiedzającym.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wymagana jest rezerwacja miejsc (rezerwacja od 7 września).

W imieniu Fundacji Janus, Muzeum Otwarta Twierdza, Małopolskiego Instytutu Kultury i Samorządu Województwa Małopolskiego serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

Szczegółowe informacje na temat zwiedzania Fortu Tonie oraz pozostałych wrześniowych spotkań dostępne są na stronie: http://mik.krakow.pl/spacery.

Oprócz zwiedzania Fortu Tonie we wrześniu zapraszamy na:

5.09.2015, godz. 16.00: Postać św. Franciszka w sztuce i myśli Jerzego Nowosielskiego, na przykładzie wystroju kościoła oo. Franciszkanów Reformatów na Azorach  – o dziełach Jerzego Nowosielskiego zaprojektowanych specjalnie dla kościoła na Azorach opowie Krystyna Czerni

19.09.2015, godz. 15.00: Czasu już więcej nie będzie – spacer śladami Jerzego Nowosielskiego. O twórczości sakralnej Jerzego Nowosielskiego opowie Jagoda Żarnowiecka, historyczka sztuki (rezerwacja od 14 września).

26.09.2015, godz. 12.00: W samo południe – spacer szlakiem krakowskich zegarów słonecznych. O specyfice odmierzania czasu za pomocą rozmaitych zegarów słonecznych opowie Dariusz Oczki, gnomonik (rezerwacja od 21 września).

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego konieczna jest rezerwacja (z wyjątkiem spaceru 5.09.2015, który nie wymaga rezerwacji).

Z poważaniem

Katarzyna Dzigańska

Małopolski Instytut Kultury
tel. 12 422 18 84, w. 18
ul. Karmelicka 27, 31-131 Kraków
www.mik.krakow.pl