Wizyta u Wojewody

Zaproszenie do biura Wojewody było dla nas wielce interesujące, a pochodziło od naszej Pani Prezes, która piastuje stanowisko Wicewojewody Krakowa od ostatniej zmiany władzy.
Piękny budynek w samym sercu Miasta Królewskiego budzi szacunek swoim położeniem, wielkością i przeznaczeniem, bowiem tam podejmowane są decyzje związane z bezpieczeństwem, zdrowiem, oświatą, ochroną zabytków, opieką dla seniorów i najmłodszych mieszkańców. To dla nich uruchomienie blokowanych unijnych funduszy KPO spowodowało gwałtowne przyspieszenie budowy tak bardzo potrzebnych żłobków.
Wojewoda jest przedstawicielem rządu w Województwie. Podlega mu policja, kurator oświaty, konserwator zabytków, szpitale, zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, paszporty, zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom wobec zagrożeń, katastrof, powodzi. Organizuje pomoc rodzinom niewydolnym, ludziom starym i dzieciom.
W minionym roku u Wojewody złożono 36 tys. wniosków o pomoc materialną, około 50 tysięcy obcokrajowców otrzymało pozwolenie na pracę.
Wojewoda podejmuje decyzje o miejscu budowy nowych obiektów, przeznaczeniu budynków, których lata świetności już minęły, a są postawione w centrum miasta np. hotele Cracovia i Forum.
Wyznaczanie terenów pod zabudowę i ochrona enklaw zielonych przed deweloperami to też rola Wojewody.
Obecna sytuacja za granicą przyspieszyła gwałtowne poszukiwanie i adoptowanie miejsc do lokowania mieszkańców na wypadek wojny.
O realizację tych wszystkich zamierzeń dba 1500 osób zatrudnionych w Urzędzie.
Do tego budynku trafiają sprawy trudne i planowane, a decydujące o rozwoju naszego miasta.
Wizyta była owocna, wielu z nas poznało miejsce przyjazne obywatelom i zapewniające pomoc w trudnych sytuacjach losowych.
Dziękujemy naszej Pani Prezes, zarazem Wojewodzie za przyjęcie nas w tak zaszczytnym miejscu.

Z zainteresowaniem śledziła wydarzenie Lucyna Jakubowska.